moje konto Ulubione (0)

Zaloguj się:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Utwórz nowe hasło

Wyszukaj

nieruchomości w Hiszpanii

Siedziba
w Polsce

Sopot

tel: 0048 58-621-00-31


Biura
w Hiszpanii

Costa Blanca Torrevieja

tel: 0034 678-347-321

Costa Blanca Calpe

tel: 0034 966-444-435

Costa del Sol Marbella

tel: 0034 966-444-435

Aktualności

Przedstawiamy Państwu najnowszy projekt, zrealizowany przez generalnych wykonawców firmy Carisma 27.01.2022

Przedstawiamy Państwu najnowszy projekt, zrealizowany przez generalnych wykonawców firmy Carisma

Modernizacja na życzenie klienta, została przeprowadzona pod ścisłym nadzorem specjalistów.

czytaj dalej
Wesołych Świąt życzy Carisma 23.12.2021

Wesołych Świąt życzy Carisma

Z okazji zbliżających się Świąt pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Klientom, Partnerom i Przyjaciołom za zaufanie oraz współpracę w 2021 roku.

czytaj dalej

Wielkanoc w Hiszpanii Semana Santa

Semana Santa, czyli 7 dni poprzedzających Wielkanoc, to w Hiszpanii czas naprawdę niezwykły. Świąteczny charakter Wielkiego Tygodnia widać nie tylko w domach i kościołach, ale też na większości ulic hiszpańskich miast i większych wiosek.


W Polsce czas przed Wielkanocą to czas gorączkowego wysyłania pocztówek z długouchymi zającami i kupowania czekoladowych jajek wszystkim dzieciom w rodzinie.


Cartagena Wielkanoc w Hiszpanii Semana Santa

Jednak w Hiszpanii, choć wyznaje się tam teoretycznie tę samą religię katolicką, dni poprzedzające to największe chrześcijańskie święto celebruje się zupełnie inaczej. Nacisk kładziony jest tam przede wszystkim na mękę Chrystusa, a nie na jego zmartwychstanie. Hiszpanie odtwarzają przebieg jego ostatnich dni przed śmiercią podczas charakterystycznych procesji. Podczas całego Wielkiego Tygodnia odbywa się ich aż 50.

Organizacją procesji zajmują się różne bractwa, z których najstarsze, El Silencio, powstało już w 1340 roku. Ich członkowie to dziś, tak samo jak wieki temu, głównie mężczyźni, którzy biczując się i głośno lamentując wspólnie udają się spod swoich domów i parafii do miejsca, w którym umieszczona jest katedra bądź krzyż. Pod krzyż wnoszą oni drewniane, ciężkie ołtarze i święte relikwia, nierzadko pochodzące sprzed kilku wieków.

Marszowi męczenników, a w nielicznych mniej konserwatywnych regionach Hiszpanii również męczenniczek, towarzyszy akompaniament bębnów i trąb.

Pokutujący za grzechy świata członkowie procesji ubrani są w charakterystyczne szaty, zwane sanbenito. Sanbenito okrywają męczenników od stóp do głów. Szpiczaste kaptury i powłóczyste, ponure, najczęściej czarne habity nosiły kiedyś ofiary średniowiecznej inkwizycji – dziś ten ubiór jest częścią mistycznego przedstawienia, trwającego w całej Hiszpanii aż do Domingo de Ramos, czyli Niedzieli Palmowej.

Wtedy dopiero zmienia się odrobinę mroczny charakter tego święta – picaos przestają się biczować, sceny pasyjne się kończą, a ludzie na ulicach zaczynają tańczyć i cieszyć się ze zmartwychstania Chrystusa.

 

Zarezerwuj wizytę

Mówimy po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku

Zapisz się do newslettera

Zadaj nam pytanie online

Carisma nieruchomości w Hiszpanii:

Siedziba
w Polsce

Sopot

tel: 0048 58-621-00-31

Biura
w Hiszpanii

Costa Blanca Torrevieja

tel: 0034 678-347-321

Costa Blanca Calpe

tel: 0034 966-444-435

Costa del Sol Marbella

tel: 0034 966-444-435

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i otrzymuj na Twój e-mail informacje o nowościach w naszej ofercie!

Adres e-mail:
Zobacz nasz film z Piotrem Fronczewskim

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.