moje konto Ulubione (0)

Zaloguj się:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Utwórz nowe hasło

Wyszukaj

nieruchomości w Hiszpanii

Siedziba
w Polsce

Sopot

tel: 0048 58-621-00-31


Biura
w Hiszpanii

Costa Blanca Torrevieja

tel: 0034 678-347-321

Costa Blanca Calpe

tel: 0034 966-444-435

Costa del Sol Marbella

tel: 0034 747-858-359

Aktualności

Wesołych Świąt życzy Carisma 23.12.2021

Wesołych Świąt życzy Carisma

Z okazji zbliżających się Świąt pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Klientom, Partnerom i Przyjaciołom za zaufanie oraz współpracę w 2021 roku.

czytaj dalej
Znaczny wzrost liczby transakcji zakupu nieruchomości w Hiszpanii w 2021 r. 20.10.2021

Znaczny wzrost liczby transakcji zakupu nieruchomości w Hiszpanii w 2021 r.

Pomimo wcześniejszych, mało optymistycznych prognoz, rok 2021 przyniósł wzmożone zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości.

czytaj dalej

Wielkanoc w Hiszpanii Semana Santa

Semana Santa, czyli 7 dni poprzedzających Wielkanoc, to w Hiszpanii czas naprawdę niezwykły. Świąteczny charakter Wielkiego Tygodnia widać nie tylko w domach i kościołach, ale też na większości ulic hiszpańskich miast i większych wiosek.


W Polsce czas przed Wielkanocą to czas gorączkowego wysyłania pocztówek z długouchymi zającami i kupowania czekoladowych jajek wszystkim dzieciom w rodzinie.


Cartagena Wielkanoc w Hiszpanii Semana Santa

Jednak w Hiszpanii, choć wyznaje się tam teoretycznie tę samą religię katolicką, dni poprzedzające to największe chrześcijańskie święto celebruje się zupełnie inaczej. Nacisk kładziony jest tam przede wszystkim na mękę Chrystusa, a nie na jego zmartwychstanie. Hiszpanie odtwarzają przebieg jego ostatnich dni przed śmiercią podczas charakterystycznych procesji. Podczas całego Wielkiego Tygodnia odbywa się ich aż 50.

Organizacją procesji zajmują się różne bractwa, z których najstarsze, El Silencio, powstało już w 1340 roku. Ich członkowie to dziś, tak samo jak wieki temu, głównie mężczyźni, którzy biczując się i głośno lamentując wspólnie udają się spod swoich domów i parafii do miejsca, w którym umieszczona jest katedra bądź krzyż. Pod krzyż wnoszą oni drewniane, ciężkie ołtarze i święte relikwia, nierzadko pochodzące sprzed kilku wieków.

Marszowi męczenników, a w nielicznych mniej konserwatywnych regionach Hiszpanii również męczenniczek, towarzyszy akompaniament bębnów i trąb.

Pokutujący za grzechy świata członkowie procesji ubrani są w charakterystyczne szaty, zwane sanbenito. Sanbenito okrywają męczenników od stóp do głów. Szpiczaste kaptury i powłóczyste, ponure, najczęściej czarne habity nosiły kiedyś ofiary średniowiecznej inkwizycji – dziś ten ubiór jest częścią mistycznego przedstawienia, trwającego w całej Hiszpanii aż do Domingo de Ramos, czyli Niedzieli Palmowej.

Wtedy dopiero zmienia się odrobinę mroczny charakter tego święta – picaos przestają się biczować, sceny pasyjne się kończą, a ludzie na ulicach zaczynają tańczyć i cieszyć się ze zmartwychstania Chrystusa.

 

Zarezerwuj wizytę

Mówimy po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku

Zapisz się do newslettera

Zadaj nam pytanie online

Carisma nieruchomości w Hiszpanii:

Siedziba
w Polsce

Sopot

tel: 0048 58-621-00-31

Biura
w Hiszpanii

Costa Blanca Torrevieja

tel: 0034 678-347-321

Costa Blanca Calpe

tel: 0034 966-444-435

Costa del Sol Marbella

tel: 0034 747-858-359

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i otrzymuj na Twój e-mail informacje o nowościach w naszej ofercie!

Adres e-mail:
Zobacz nasz film z Piotrem Fronczewskim

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.