Zmień język
+48 58 621 00 31 moje konto Ulubione (0)

Zaloguj się:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Utwórz nowe hasło

Znajdź nieruchomość w Hiszpanii

Wyszukaj oferty

Hiszpania przewodnik

Przewodnik po Hiszpanii

 

Planując wakacje, wczasy czy urlop w Hiszpanii oraz decydując się na zwiedzanie, najrozsądniej będzie ograniczyć podróż do jednego lub maksymalnie dwóch regionów kraju. To duże państwo i nie sposób jest zobaczyć i zwiedzić wszystkiego w przeciągu dwutygodniowych wakacji, szczególnie w okresie letnim, kiedy doskwierają upały. Najlepszą porą na podróżowanie jest wiosna lub jesień, ale pogoda zależy w głównej mierze od regionu, w jakim się znajdujemy.


Centralne płaskowyże Hiszpanii charakteryzują się ostrym klimatem. Latem mamy tu żar i spiekotę, zimą natomiast jest mroźnie i wietrznie.

Na północnych wybrzeżach kraju panuje klimat morski, mglisty i wilgotny, deszczowe lato trwa dość krótko. Na śródziemnomorskim południu przez cały rok warunki pogodowe zbliżone są do subtropikalnego klimatu. Turyści kochający słońce i morze, najczęściej wybierają właśnie to miejsce na spędzenie wakacji.

Do niektórych części Wspólnoty Walencjańskiej i Andaluzji, wczasowicze przyjeżdżają nawet w styczniu i lutym. Pora letnia za to ściąga urlopowiczów do całego kraju. Rocznie Hiszpanię odwiedza ponad 30 mln ludzi, czyli prawie tyle samo ile liczy ona mieszkańców.

 

Sezon letni, czyli od końca maja do października, to czas, kiedy najpopularniejsze południowe miejscowości oblegane są przez turystów.

W sierpniu natomiast Hiszpanie biorą urlopy i spędzają wczasy na wybrzeżach Costa Brava, Costa Blanca lub Costa del Sol.

Jeśli nie lubimy tłoku, to warto wtedy wybrać się do północnej lub centralnej części kraju.

Bez względu na porę roku mniejsze miasta zawsze są spokojniejsze, gdzie nie zastaniemy tłumów urlopowiczów.
Latem najgoręcej jest w Sewilli (Andaluzja), popołudniami temperatura przekracza często 30 stopni Celsjusza.

W godzinach przedpołudniowych i wieczornych utrzymuje się na przyjemnym poziomie, 23 do 27 stopni Celsjusza. Podróżując zimą po Hiszpanii, weźmy pod uwagę, że temperatura nocą może spaść poniżej 0 stopni. Chłodno jest na północy i częste są tu też opady. Najzimniejsze tereny jednak znajdują się w rejonach górskich, czyli w Pirenejach i Sierra Nevada w Andaluzji. Niskie temperatury zdarzają się tu o każdej porze roku.


Obowiązującą walutą w kraju jest EURO. Euro zastąpiło pesetę w 2002 roku. Do dziś niektórzy starsi Hiszpanie przeliczają ceny na pesetę.

Madryt


Od XVI-tego wieku stolica Hiszpanii, położona w środkowej części kraju, nad rzeką Manzanares. Zamieszkuje tu prawie 3,5 mln ludzi.

Madryt Puerta Del Sol

Miasto podzielone jest na dwie dzielnice: Stary Madryt i Madryt Burboński. Stolica stanowi centrum gospodarcze, administracyjne i kulturalne Hiszpanii. Jest również ośrodkiem biznesu i handlu zagranicznego. Madryt to istotny węzeł komunikacyjny z czwartym, co do wielkości portem lotniczym.


Miejscowość słynie z licznych muzeów, zwłaszcza Prado – to jedno z najważniejszych na świecie. Ponadto warto zwiedzić: Pałac Królewski (XVIII wiek), Pałac Sprawiedliwości (1758), Pałac Senatu, Pałac Kongresowy (1843), katedrę Almudena (1993), kościół San Pedro el Real (XV wiek), klasztor Descalzas Reales (XVI wiek), przestrzenny park Casa de Campo z Fontanną Księcia, mosty, m.in. Toledański (1720-1732), Segovia (1584).

Plaza de Cibeles

Wiele nowoczesnych budowli wzniesiono po II Wojnie Światowej (Palacio de Communicaciones, Palacio Nuevos Ministerios, stadion Santiago Bernabéu, dworzec Chamartín, arterie komunikacyjne).


Wybierając się na poranny spacer, warto odwiedzić słynną Chocolateria San Gines (5 Pasadizo de San Gines), gdzie podają najlepszą gorącą czekoladę, a do niej chrupiące churros – popularne ciastka śniadaniowe. Sobrino de Botina to słynna restauracja serwująca tradycyjne hiszpańskie potrawy. W dzielnicy Huertas znajdziemy za to najlepsze bary z tapas.


Barcelona


Serce Katalonii; to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, jak i na całym świecie. Miejscowość o bogatej tradycji i historii, zachwycająca niespotykaną architekturą, którą zawdzięcza m.in. Antoniowi Gaudiemu, artyście słynnemu z niezwykłych projektów.

Tworzył budowle wyjątkowe, wręcz baśniowe. Jego najbardziej znanym dziełem jest La Sagrada Familia – Kościół Św. Rodziny, który stał się również symbolem Barcelony. Budowli Gaudiemu nie udało się ukończyć, ale i tak zabytek zachwyca turystów swoją symboliką i każdym elementem nawiązującym do wiary katolickiej. Osiemnaście dzwonnic reprezentuje dwunastu apostołów, czterech ewangelistów, Matkę Boską, a najwyższa z nich – Chrystusa. Trzy fasady katedry symbolizują ziemskie życie Jezusa, od urodzenia do śmierci. Umieszczone wewnątrz kolumny dedykowane są chrześcijańskim miastom, a kontynenty – apostołom. Budowla ma zostać dokończona w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci Gaudiego.

La Sagrada Familia


Spacerując po Barcelonie koniecznie trzeba zajrzeć na Las Ramblas – półtorakilometrowy bulwar prowadzący z Plaça de Catalunya aż do pomnika Kolumba nad portem Port Vell. To jedno z najruchliwszych miejsc w mieście. Znajdziemy tu wiele kafejek, ulicznych teatrów, mimów oraz barwnych straganów. Las Ramblas nigdy nie śpi. A nocne życie w sercu Katalonii zadowoli każdego niestrudzonego turystę. Nocą dobiegają nas z różnych stron dźwięki muzyki, zabawy i roześmianych ludzi. Liczne restauracje i dyskoteki zapraszają nas na imprezy do białego rana.


Sewilla


Miejscowość leży na brzegu rzeki Guadalquivir. Rzeką można spłynąć od miasta aż do jej ujścia nieopodal Sanlúcar de Barrameda, na wybrzeżu Atlantyku. Stolica Andaluzji jest jednym z największych historycznych centrów Europy. Znajduje się tutaj katedra La Giralda, kiedyś pełniła funkcję meczetu Almohadów, w 1248 roku król Ferdynand III Święty zdobył Sewillę i przekształcił minaret w katolicki kościół.

La Giralda

Wśród innych zabytków należy wymienić: pałac Alcazar, Casa de Pilatos, Główne Archiwum Indii (gdzie przechowywane są historyczne dokumenty amerykańskiego kontynentu), Muzeum Sztuk Pięknych (drugie pod względem wielkości muzeum w Hiszpanii), ponadto liczne klasztory, kościoły parafialne oraz pałace.


Sewilla to miasto pełne żaru, który zawdzięcza wysokim temperaturom (latem 40 stopni Celsjusza to tutaj standard) oraz flamenco. Najważniejszymi sewilskimi festiwalami są Semana Santa (Wielki Tydzień) oraz Feria de Sewilla (Sewilla Fair), znany również jako Feria de Abril. Podczas świąt odbywają się tu uroczyste procesje oraz kolorowe dwutygodniowe jarmarki. Na festiwale ściągają całe rodziny, spędzając wspólnie czas na tańcu, jedzeniu i piciu w towarzystwie przyjaciół.Kobiety przywdziewają tradycyjne stroje flamenco, a mężczyźni ubiory regionalne.


Walencja


Trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii, leżące nad rzeką Turia, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest stolicą prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Średnia roczna temperatura 20 stopni Celsjusza i ponad 300 dni słonecznych w roku sprawiają, że każdego roku przybywa do tego regionu tysiące turystów.
Miejscowość ma charakter rolniczy, jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, finansowym i kulturalno-naukowym. Znajduje się tu duży port handlowy i pasażerski. Walencja stanowi ważny węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy.
Mieszkańcy Walencji zwykli korzystać z plaż, leżących na północ i południe od portu El Grao. Znajdziemy tu wiele restauracji, podających świetną paellę. Plaża Malvarrosa okupowana jest głównie przez młodzież, latem bary otwarte są przez całą noc.


Atrakcjami turystycznymi Walencji stanowią liczne kościoły i katedry. Najstarsza budowla pochodzi z XIII wieku i łączy w sobie trzy style architektoniczne: romański, gotycki i barokowy. Według starych podań to właśnie tutaj ukryty jest Święty Graal. Do najciekawszych świeckich budowli zalicza się La Lonja, czyli Giełda jedwabiu. W Museo Provincial de Bellas Artes (Muzeum Sztuk Pięknych) znajdują się dzieła takich malarzy jak El Greco, Goya i Velazqueza. W mieście jest też wiele obszarów zielonych, miedzy innymi zabytkowy.

Torres de Cuart - Walencia

Jardin Botanic (Ogród Botaniczny) z XVI wieku oraz XVIII-wieczne parki Jardins de l'Alameda i Jardins de Monfort. Dzisiejszą Walencję nazywają miastem stu dzwonnic, wśród najsłynniejszych wymienia się: gotycką wieżę Miguelete przylegającą do katedry oraz sześcioboczny obiekt Santa Katalina, stanowiący doskonały przykład walenckiego baroku.
Oprócz licznych zabytków i pięknych plaż, miejscowość słynie z bogatego życia towarzyskiego oraz wielu imprez i festynów.

Największą imprezą w regionie jest Las Fallas (Święto ognia), przypadające na 15 marca. Główną atrakcją wydarzenia są rzeźby tworzone z kartonu, wosku i drewna, które na koniec kilkudniowego festynu są spalane. Zwiedzając Walencję, warto spróbować tutejszej specjalności kulinarnej – dania Paella Valenciana.


Bilbao
Miejscowość leżąca wzdłuż wąskiej doliny nad rzeką Nervión. To nowoczesne miasto z gwarnym centrum i niepowtarzalną atmosferą, którą tworzą gościnni mieszkańcy, a także kilka najlepszych lokali w całym Kraju Basków.
W Bilbao szczególnie polecamy stołować się w tapas barach. Podczas sierpniowej fiesty miasto jest wyjątkowo gwarne i ożywione. Odbywają się wówczas występy uliczne, improwizowane tańce i śpiewy.
Plaże znajdują się u ujścia rzeki oraz wokół obu cypli. Na jednodniową wycieczkę najlepiej wybrać się albo na Playa las Arenas z licznymi barami, kawiarniami, promenadami i sklepami lub do Sopelana i plaż wokół Plencia na północ od miasta. Ładna starówka Algorta, z białymi domami i malowanymi na zielono drzwiami, ma imponującą nadbrzeżną promenadę z prywatnymi posiadłościami milionerów z Bilbao. Do Algorta i plaż na północy najłatwiej dostać się pociągiem z Estación Las Arenas.
Najciekawszym miejscem w mieście jest casco viejo, starówka leżąca na wschodnim brzegu rzeki. To tutaj w zatłoczonych, wąskich uliczkach znajdują się najlepsze bary i restauracje, a w strefie siete calles (siedem ulic) mamy sklepy z antykami.


W casco viejo zobaczymy najważniejsze zabytki Bilbao: piękny Teatro Arriaga, plaża Nueva z eleganckimi arkadami, gotycka Catedral de Santiago oraz Museo Arąueológico. Museo de BellasArtes leży poza tą częścią miasta, znajduje się w Parąue de Dona Casilda de Iturriza na północnym krańcu nowej dzielnicy. Ponad ujściem rzeki usytuowany jest słynny Most Baskijski z XIX wieku. Został on zaprojektowany przez znanego architekta Alberto Palacio. Przy budowie zastosowano nowoczesne jak na te czasy rozwiązania.

Muzeum Guggenheima w Bilbao  to  muzeum sztuki współczesnej, mieszczące się  w budynku zaprojektowanym przez Franka O. Gehry'ego. Ogromna przestrzeń ekspozycyjna (ok. 11 000 m²) mieści prace Eduardo Chillidy, Andy Warhola, Willema de Kooning i Roberta Rauschenberga.

"Puppy" Jeff Koons, Muzeum sztuki współczesnej w Bilbao.
 

 

 

 

Zarezerwuj wizytę Mówimy po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku
Zapisz się do newslettera
Zadaj nam pytanie online

Carisma Nieruchomości w Hiszpanii:

Biurow Polsce
Siedziba w Hiszpanii

Costa Blanca Calpe:

+34 966 444 435
Biura w Hiszpanii

Costa Blanca Calpe:

+34 966 444 435

Costa Blanca Torrevieja:

+34 678 347 321

Costa del Sol Marbella:

+34 966 444 435

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i otrzymuj na Twój e-mail informacje o nowościach w naszej ofercie!

Adres e-mail:
Polityka prywatności i cookies
Niniejsza witryna internetowa wykorzystuje pliki cookie własne oraz osób trzecich do tworzenia profili użytkowników na podstawie ich zwyczajów przeglądania, do przeprowadzania analiz statystycznych dotyczących nawigacji oraz do wysyłania treści reklamowych. Możesz zaakceptować wszystkie z nich, odrzucić je wszystkie lub skonfigurować pliki cookie, które akceptujesz i te, których nie akceptujesz, wedle własnego życzenia, klikając na przycisk ¨konfiguracja plików cookie¨. Techniczne pliki cookie nie mogą zostać odrzucone, ponieważ uniemożliwiłyby prawidłowe funkcjonowanie strony. W każdej chwili można ponownie skonfigurować ustawienia plików cookie, klikając na przycisk ¨konfiguracja plików cookie¨ znajdujący się w dolnej części naszej strony internetowej. Więcej informacji na temat plików cookie, które będziemy wykorzystywać, można znaleźć w naszej Polityce prywatności i polityce dotyczącej plików cookie. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google, polityka prywatności google i warunki korzystania z usług google.
Ustawienia cookies Odrzuć wszystkie Zaakceptuj wszystkie
Ustawienia cookies

Cookies techniczne: Umożliwiają użytkownikowi poruszanie się po stronie internetowej, platformie lub aplikacji i korzystanie z różnych opcji, lub usług, które na nich istnieją, takich jak kontrola ruchu i transmisji danych, logowanie, dostęp do zastrzeżonych części, zapamiętywanie elementów składających się na zamówienie, dokonywanie zakupu, składanie wniosku o rejestrację lub udział w wydarzeniu, korzystanie z elementów bezpieczeństwa podczas nawigacji, przechowywanie treści w celu rozpowszechniania filmików lub dźwięków, lub udostępnianie treści za pośrednictwem sieci społecznościowych.

Cookies analityczne: To te, które dobrze przetworzone przez nas lub osoby trzecie, pozwalają nam na określenie liczby użytkowników, a tym samym na przeprowadzenie pomiarów i analizy statystycznej korzystania z serwisu przez jego użytkowników.

Cookes reklamowe: Są one wykorzystywane do uatrakcyjnienia reklamy dla użytkowników i zwiększenia jej wartości dla wydawców i reklamodawców. Pliki cookie są zazwyczaj używane do wybierania reklam na podstawie treści, które są istotne dla użytkownika, poprawy raportów wydajności kampanii i unikania wyświetlania reklam, które użytkownik już widział.

Aby pokazać Ci naszą lokalizację i wszystkie funkcje, które wykorzystujemy w google map, do prawidłowego funkcjonowania tego należy zaakceptować pliki cookie, które google używa do udostępnienia tej usługi. Oprócz wykorzystania ich do wyświetlania mapy używa ich do tworzenia profili użytkowników w celu analizy nawyków przeglądania stron i wysyłania reklam.

Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji, proszę kliknąć tutaj.

Zapisz preferencje