moje konto Ulubione (0)

Zaloguj się:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Utwórz nowe hasło

Wyszukaj

nieruchomości w Hiszpanii

Siedziba
w Polsce

Sopot

tel: 0048 58-621-00-31


Biura
w Hiszpanii

Costa Blanca Torrevieja

tel: 0034 966 29-93-38

Costa Blanca Calpe

tel: 0034 966 44-44-35

Costa del Sol Marbella

tel: 0034 966-44-44-35

Aktualności

23.04.2019

Wzrost cen mieszkań w Hiszpanii w pierwszym kwartale 2019 roku.

Ceny mieszkań w Hiszpanii wzrosły o 1,1% w pierwszym kwartale 2019 roku

czytaj dalej
10.04.2019

Hiszpania stawia na energię słoneczną

Hiszpania przyjęła nową ustawę o produkcji i zużyciu energii ze źródeł odnawialnych.

czytaj dalej

Oferty tygodnia

Rzeczpospolita Hiszpania przyciąga inwestorów

Rzeczpospolita
23.05.2011
Dorota Kaczyńska

 

Rośnie popyt na hiszpańskie nieruchomości wśród polskich nabywców. Okazje trafiają się też na licytacjach bankowych w Irlandii. Ceny są niższe o 30 – 50 proc. od tych sprzed kryzysu

72-metrowy apartament w Fuengirola na Costa del Sol kosztuje 73 tys. euro. Przed przejęciem przez bank – 140 tys. euro
 

Podaż apartamentów i domów przejętych przez banki w wyniku niespłacania kredytów hipotecznych z roku na rok jest coraz większa. – Najwięcej ofert od banków można znaleźć w Hiszpanii, USA, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii – wylicza Joanna Kaczyńska, dyrektor w spółce Nieruchomości za Granicą.

Atrakcyjne propozycje

Małgorzata Wargocka-Borska, przedstawicielka firmy Casa en Sol, wylicza, że w samej Hiszpanii na nabywcę czeka aktualnie ok. 100 tys. mieszkań i domów. Inni pośrednicy twierdzą nawet, że nieruchomości jest znacznie więcej. Można je kupić w banku CAM (Caja Mediterraneo), Bank Bancaja, Caja Madrid, Caja Murcia, Caja Canarias, Caixa czy Santander.

Zapraszamy do dyskusji i wymiany opinii. Zostań fanem ekonomii na Facebooku – Właściwie każdy hiszpański bank stworzył osobny dział zajmujący się nieruchomościami z niespłaconych kredytów. Można w ten sposób kupić zarówno apartament w San Sebastian, jak też domek wakacyjny na wyspie El Hierro – zapewnia Wargocka.

Anna Nowakowska z biura nieruchomości Carisma szacuje, że kilkadziesiąt tysięcy bankowych ofert to te najbardziej poszukiwane, czyli nieruchomości nadmorskie, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących.

W Irlandii czy Wielkiej Brytanii rośnie także liczba przejęć nieruchomości przez banki, choć pula zadłużonych mieszkań w tych krajach jest mniejsza niż na hiszpańskim rynku. Irlandzka agencja NAMA (National Asset Management Agency), która zarządza takimi nieruchomościami, kontroluje obecnie ok. 25 – 30 tys. podobnych ofert na rynku irlandzkim. – Najwięcej takich budynków spotkamy w środkowej części Irlandii. Choć są to głównie domy jednorodzinne, powstające blisko miast, nie brak też mieszkań czy apartamentów w blokach – opowiada Ronan Lyons, przedstawiciel irlandzkiego serwisu nieruchomości Daft.ie.

100 tysięcy nieruchomości można dziś kupić w Hiszpanii na licytacjach bankowych – podaje Casa en Sol

Według szacunków Joanny Kaczyńskiej w tym roku doszło już do 210 przejęć bankowych na Szmaragdowej Wyspie, podczas gdy w ciągu całego 2010 r. przejęto 173 nieruchomości.

– Średnio w Irlandii na 100 tys. udzielanych kredytów 13 zadłużonych w ten sposób nieruchomości trafia do banku. W Wielkiej Brytanii liczba ta jest znacznie wyższa, ponieważ na 100 tys. kredytów dochodzi aż do 69 przejęć bankowych – opowiada Kaczyńska. Jej zdaniem podaż ofert może się jeszcze zwiększyć, o ile nie polepszy się sytuacja ekonomiczna w tych krajach.

Duże przeceny

W Hiszpanii najwięcej ofert banków znajduje się na wybrzeżach Morza Śródziemnego – Costa del Sol, Costa Blanca – i Wyspach Kanaryjskich. Jednocześnie dość łatwo znaleźć oferty pochodzące z największych miast, czyli Madrytu, Barcelony czy Walencji. – W każdym regionie banki mają na sprzedaż zarówno domy, apartamenty, lokale użytkowe, jak i garaże czy działki budowlane – wylicza Małgorzata Wargocka-Borska.

Anna Nowakowska zapewnia, że hiszpańskie oferty w dobrych lokalizacjach przecenione o 50 proc. szybko znajdują nabywców.

– Np. apartament w pierwszej linii brzegowej, na parterze budynku, przed przejęciem przez bank kosztował 220 tys. euro, a teraz można zostać jego właścicielem za 120 tys. euro. Na takie okazje trzeba reagować jednak szybko – zapewnia Nowakowska. Cena stanowi w tym przypadku najczęściej równowartość niespłaconego przez klienta kredytu hipotecznego.

Na rynku hiszpańskim pośrednicy biura Carisma notują w 2011 r. trzykrotny wzrost zainteresowania Polaków tego typu transakcjami – w porównaniu z popytem w 2010 r. Joanna Kaczyńska również zapewnia, że coraz więcej osób rozgląda się za bankowymi ofertami w Hiszpanii.

O wiele mniej entuzjazmu wzbudzają irlandzkie oferty, które nawet po przecenach są dość drogie. Jednak i na tym rynku inwestorzy szukają okazji, licząc na wzrost wartości nieruchomości. – Niedawno w Dublinie doszło do aukcji nieruchomości przejętych przez Bank of Scotland. Sprzedano ok. 65 domów. Były tańsze o 30 proc. od aktualnych stawek ofertowych i o 60 – 65 proc. od najwyższych cen z czasów hossy. Kupowali jednak głównie Irlandczycy za gotówkę i inwestorzy – opowiada Ronan Lyons.

Rośnie popyt na hiszpańskie nieruchomości wśród polskich nabywców. Okazje trafiają się też na licytacjach bankowych w Irlandii. Ceny są niższe o 30 – 50 proc. od tych sprzed kryzysu

Kupno nieruchomości na bankowej licytacji wiąże się z korzystniejszymi warunkami kredytowania w stosunku do zwykłych transakcji. – W tej sytuacji można uzyskać kredyt nawet do 90 proc. wartości nieruchomości w Hiszpanii, podczas gdy w innym przypadku bank wymaga co najmniej 20-proc. wkładu własnego od Hiszpanów i 40-proc. od obcokrajowców – tłumaczy Małgorzata Wargocka-Borska.

Zarezerwuj wizytę

Jak kupić?

Zbuduj Twój dom w Hiszpanii

Wynajmij nieruchomość

Pomóż stworzyć ofertę specjalnie dla Ciebie

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli nam to poznać Twoje preferencje oraz bardziej ukierunkować ofertę.

Cena od (€):

Cena do (€):

Typ nieruchomości:

Liczba sypialni:

Cel nabycia:

Kiedy planujesz zakup?

Imię i Nazwisko:

Numer telefonu:

Adres e-mail:

Carisma nieruchomości w Hiszpanii:

Siedziba
w Polsce

Sopot

tel: 0048 58-621-00-31

Biura
w Hiszpanii

Costa Blanca Torrevieja

tel: 0034 966 29-93-38

Costa Blanca Calpe

tel: 0034 966 44-44-35

Costa del Sol Marbella

tel: 0034 966-44-44-35

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i otrzymuj na Twój e-mail informacje o nowościach w naszej ofercie!

Adres e-mail:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.