Nieruchomości w Hiszpanii

ANKIETA
Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli nam to poznać Twoje preferencje oraz bardziej ukierunkować ofertę.


28.07.2017

Sjesta w Hiszpanii. Warto wiedzieć!

Jakie są godziny obowiązywania sjesty? Jak Hiszpanie spędzają sjestę? Skąd wzięła się tradycja sjesty?

Sjesta to krótka drzemka we wczesnych godzinach popołudniowych, często po obiedzie.

Odpoczynek w godzinach od 14 -17 jest dla mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego ściśle przestrzeganą tradycją a wręcz świętością. Niepokojenie kogokolwiek w trakcie sjesty np. telefonami jest dużym afrontem.

 

 

Ulice miast stają się w tych godzinach puste, a Hiszpanie spędzają czas na odpoczynku w domach, restauracjach lub kafejkach. Dobre jedzenie, regeneracja, oderwanie od spraw zawodowych a nierzadko krótki sen to właśnie kwintesencja sjesty - części dnia, bez której niewielu południowców mogło by się obyć.

Dla odwiedzających Hiszpanię mieszkańców północnej części Europy, sjesta może wydawać się dziwnym a często także uciążliwym zwyczajem. W jej trakcie urzędy, banki, sklepy, firmy czy muzea są zamknięte.

Jak wygląda standardowy dzień pracy w Hiszpanii?

8:00 - 9:00 rozpoczęcie pracy
11:00 krótka, 15 min. przerwa na kawę lub śniadanie
14:00 rozpoczęcie sjesty, która trwa od godziny do trzech
18:00 - 20:00 kończymy pracę

Jaka jest historia i pochodzenie Sjesty?
Słowo sjesta wywodzi się od hiszpańskiego „siesta”, które z kolei wzięło się od łacińskiego zwrotu „hora sexta” – „szósta godzina” licząc od wschodu słońca.
Jedna z teorii mówi, że tradycja południowego odpoczynku ma swoje korzenie w średniowieczu i w zapisach reguł zakonu Św. Benedykta z IXw.

Sjesta powinna zgodnie z teorią być nie długą drzemką trwającą od 15 do 30 minut. Jednak w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, we Włoszech czy na Malcie czas odpoczynku został wydłużony nawet do 3 godzin. Powodem jest bezlitosny, męczący a co za tym idzie utrudniający pracę upał, panujący w południe w powyższych krajach. Czas trwania przerwy uzależniony jest od indywidualnych ustaleń z pracodawcą ale niezależnie od tego czy sjesta trwa godzinę, dwie czy trzy, po powrocie do pracy trzeba w niej zostać odpowiednio dłużej. W państwach, w których obowiązuje, dzień pracy często kończy się nawet o godzinie 20.

Warto wiedzieć, że:

Supermarkety i centra handlowe nie przestrzegają sjesty. W Carrefour, El Campo, Mercadona czy w El Corte Ingles nie ma sjesty i sklepy czynne są cały dzień tzn. od 10:00 do 20:00 lub do 21.00.

Dla restauracji sjesta to czas pracy  - właściciele i obsługa mają swój czas wolny dopiero od godziny 16:00 do 20:00. Dopiero po 20:00 restauracje i puby zostają ponownie otwarte. Dlatego będąc w Hiszpanii warto pamiętać o tym  aby posiłki na mieście zaplanować do godziny 16:00 lub po godzinie 20:00.

Banki w Hiszpanii czynne są od 8:30 do 14:00
Po godzinie 14:00 klienci nie są już w dniu bieżącym obsługiwani. Pracownicy baku pracują wewnątrz ale drzwi dla klientów nie są otwarte.  Bardzo często w placówkach wyznaczony jest jeden dzień w tygodniu, w którym oddział czynny jest dłużej np. do godziny 18:00. Dlatego wybierając się do banku w Hiszpanii należy wcześniej sprawdzić godziny urzędowania.

KONTAKT
Biuro w Polsce:
Sopot
tel. 0048 58-621-00-31
Biura w Hiszpanii:
Costa Blanca Torrevieja
tel. 0034 966 29-93-38
Costa Blanca Calpe
tel. 0034 966 44-44-35
Costa del Sol Marbella
tel. 0034 62-754-59-82
dvd
NEWSLETTER
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na naszej stronie oraz w naszej ofercie, wpisz swój adres e-mail w poniższe pole i naciśnij przycisk:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.

Oferty zapisane (0) do góry
Facebook